Pred uporabo zdravil natančno preberite navodilo! O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom.

Menstrualna bolečina: kako se o njej prvič pogovoriti s hčerko?

Vsi vemo, da je za deklice prva menstruacija prelomni dogodek, ki je lahko zaradi pomanjkanja informacij neprijeten ali celo travmatičen. Internet danes ponuja številne informacije, a vsako dekle potrebuje pojasnilo in spodbudne besede iz strani ženske, ki ji je najbližje. Ključno vlogo pri predaji informacij imate torej mame. Med pomembnejše teme sodi tudi menstrualna bolečina, ki je lahko zaradi svoje specifičnosti na trenutke zastrašujoča. V članku preverite, kaj vse ji morate povedati, da bo njena prva izkušnja z njo čim manj neprijetna

Pomembno je, da temo odprete še pred prvo menstruacijo

Mnoge mame se sprašujejo, kdaj je popoln trenutek za prvi pogovor o menstruaciji. Pravega odgovora ni, a ga je dobro opraviti še pred nastopom prve krvavitve. Ta se pri deklicah, ki živijo v razvitih državah pojavi okrog dvanajstega leta, pa vendar lahko preseneti in nastopi že prej, vse od osmega leta starosti naprej.

Navadno se že pred nastopom prve krvavitve prične dekliško telo spreminjati, saj se poveča delovanje androgenih hormonov, ki so spolni hormoni, ki vplivajo na rast in razvoj telesa. Ti se pri ženskah proizvajajo v jajčnikih, nadledvičnih žlezah in maščobnih celicah. Pred nastopom krvavitve se na primer povečajo prsi, pojavi se poraščenost telesa ter se povečata telesna teža in višina. Bodite pozorne na spremembe, saj lahko te nakazujejo na približevanje tega dogodka. Takrat bo namreč čas za prvi pogovor.

Poskrbite, da je seznanjena z osnovnimi dejstvi

Še preden odprete temo o menstrualni bolečini, je pomembno, da je vaša hčerka seznanjena z osnovnimi dejstvi o menstruaciji. Že takoj ji jasno sporočite, da je menstruacija normalni del življenja žensk in da s svojim prihodom naznani žensko plodnost. Povejte ji, da bodo njene prve menstruacije verjetno šibke in neredne, vendar se bodo sčasoma ustalile. Naj bo seznanjena z dejstvom, da bodo v povprečju prihajale vsakih 28 dni in trajale od dva do sedem dni.

Vedeti mora tudi, da so med menstruacijo pogosto bolj občutljive prsi, lahko se pojavijo glavoboli, utrujenost, napihnjenost, nihanje razpoloženja ali hrepenenje po hrani. Vaša hčerka bo prav gotovo vesela tudi nekaterih praktičnih nasvetov glede uporabe higienskih pripomočkov, kot so tamponi in vložki.

Pojasnite ji, zakaj se pojavi boleča menstruacija

Ko boste pokrile osnove, bo čas za pogovor o menstrualni bolečini. Dekle mora najprej razumeti, zakaj se ta v prvi vrsti sploh pojavi. Povejte ji, da nastane v prvih dneh menstruacije ali že nekaj dni prej. Razvije se v spodnjem delu trebuha, pogosto jo spremlja tudi slabše počutje. Naj ve, da se menstrualni krči oz. bolečina ob menstruaciji pojavi zaradi krčenja maternice.

Poskrbite, da bo znala prepoznati menstrualno bolečino

Menstrualno bolečino je res težko opisati, a je pomembno, da vsaj poskusite. Povejte ji, da je to ponavljajoča se bolečina v spodnjem delu trebuha nad sramno kostjo, včasih pa se širi tudi v stegna in križ. Njene intenzivnosti si še ne more predstavljati, a morate ji povedati, da bo ta morda omejila vsakodnevne dejavnosti za nekaj dni vsak mesec. Za konec ji jasno povejte, da se ta z leti umiri, običajno pa jo zmanjša šele prvi porod.

Povejte ji, da je najpomembnejše pravočasno lajšanje 

Še enkrat ji jasno nakažite, da je menstrualna bolečina nevšečnost, ki lahko vpliva na splošno počutje in otežuje vsakodnevne obveznosti ter dejavnosti vsak mesec, znova in znova. Ravno zato je pomembno, da pozna načine lajšanja in jih skozi leta odkriva tudi sama.

Povejte ji, da obstaja več načinov za lajšanje menstrualne bolečine. Mednje sodijo toplotne obloge, telesna dejavnost, joga, zdrava prehrana, vitamini, protibolečinska zdravila in spolna aktivnost, ko bo starejša. Skratka, svetujte ji, da v tistih dneh še kakšno uro več nameni skrbi za svoje dobro počutje. Na spodnji sliki smo zbrali sedem najbolj učinkovitih načinov za lajšanje menstrualne bolečine, ki jih lahko predate med prvim pogovorom.

Prave in koristne informacije so zlato. Priskrbite jih svoji hčerki in za vedno se bo lažje spopadala s krči in bolečimi menstruacijami.

Vira:

  • 1. Menstrualna bolečina – bolečina, ki jo je težko opisati (dostopno https://lek.si/sl/skrb-za-zdravje/bolecina/menstrualna-bolecina/)
  • 2. HOW TO TALK ABOUT PERIODS WITH YOUR KIDS (dostopno https://www.hcf.com.au/health-agenda/health-care/common-conditions/how-to-talk-about-periods)
Pred uporabo zdravil natančno preberite navodilo! O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom.
Pred uporabo zdravil natančno preberite navodilo! O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom.